Morze Góry Jeziora
Region Województwo Miasto Branża
powrót
12.01.2012

Fryzjer to nie magik

Suknia ślubna, buty, bielizna, obrączki... Lista przygotowań ślubnych jest długa i obszerna. Państwo Młodzi pamiętają o uczesaniu, jednak często odkładają wizytę u fryzjera na ostatnią chwilę. Anna Szymczak oraz Grzegorz Fedoryszyn – styliści z Studia Fryzjerskiego "Fedoryszyn", opowiadają o tym, jak z głową wybrać fryzurę ślubną, oraz jak należy przygotować włosy, aby w tym wyjątkowym dniu były piękne i zdrowe.

Zaczął się nowy rok, więc czas na podsumowania. Jakie uczesania ślubne były najczęściej wybierane przez Panny Młode?

Grzegorz Fedoryszyn: W przypadku fryzur górowała prostota i gładkie zaczesania z podkreśleniem naturalnego kształtu głowy. Ponadto styliści doradzali proste formy – na przykład tradycyjny koński ogon, zgrabnie owinięty pasmem włosów. Z drugiej strony widoczne były mocno natapirowane uczesania i spore uniesienia w stylu Brigitte Bardot, podkreślające kobiecość.

Styliści odeszli więc od ciężkich, mocno wymodelowanych loków?

G.F: Tak, jeśli włosy były rozpuszczone, to była to bardzo naturalna forma. Styliści decydowali się na delikatne fale, odrzucając mocno skręcone loki. Jest jednak taka tendencja, że wiele elementów ulega zmianie, więc być może w tym roku loki powrócą na szczyt.

Skoro styliści kładli duży nacisk na naturalność, czy podobnie było z dodatkami? Jakie detale będą modne w nadchodzących sezonach?

G.F: Styliści odeszli od skrajnego minimalizmu w doborze dodatków. Często wybierano duże, bogato zdobione elementy, które pomagały nadać większą, wyjątkową formę naturalnym fryzurom. Wszystko było jednak wyważone i prawdopodobnie tak będzie też w tym roku – nie warto przysłaniać dodatkami urody Panny Młodej i jej fryzury. Można zdecydować się na naturalne kwiaty, które odzwierciedlą charakter uroczystości. Warto, aby kwiat pasował do bukietu i tworzył z nim spójną całość. Często przy wyborze dodatków czerpiemy inspirację z prasy oraz pokazów mody z Nowego Jorku, Mediolanu czy Londynu, aby wiedzieć, co w danym sezonie jest modne. Nie jest to jednak głównym wyznacznikiem tego, co doradzamy klientkom.

Klientki często radzą się stylisty, czy chcą za wszelką cenę zrealizować swoją wizję?

G. F: Przede wszystkim staramy się dobrać fryzurę do osobowości Panny Młodej, co jest podstawą udanego uczesania. Klientki liczą się z naszą opinią. To co w tym sezonie akurat jest modne, nie jest dla nas najważniejsze. Chcemy zachować indywidualność Panny Młodej, a przy okazji wykorzystać inspiracje z danego sezonu.

Czy Panna Młoda, która decyduje się na welon, może także liczyć na pomoc stylisty w doborze uczesania?

G.F: Welon ma różne formy i długości, ale zazwyczaj preferowane są do niego obfite upięcia z boku głowy. Wtedy welon nie przysłoni całej fryzury. Bardzo efektownie wyglądają również rozpuszczone włosy i delikatne fale. Staram się jednak przekonać klientki, aby nie decydowały się na ten tradycyjny welon, którym przykrywają szyję. Alternatywą może być delikatna biżuteria z kwiatami, która tworzy gustowną dekorację.

Są także Panie Młode, które preferują krótkie fryzury. Co zrobić, aby takie uczesanie było wyjątkowe w dniu ślubu?

Anna Szymczak: Jestem fanką włosów wypielęgnowanych, bez względu na to czy są to włosy krótkie czy długie. Warto zdecydować się na prostotę, podkreślając fryzurę drobną biżuterią. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że fryzurę powinno się dobierać po wyborze sukienki, która ma ogromny wpływ na to, jakie uczesanie będzie najbardziej odpowiednie. Należy także poznać przyszłą Pannę Młodą – jej charakter i styl, aby mogła poczuć się nie tylko wyjątkowo, ale i swobodnie w swojej fryzurze. Zwracamy także uwagę na charakter wesela. Uważam, że nie powinno się przywiązywać szczególnej wagi do tego, co jest modne – warto wydobyć indywidualizm, co jest możliwe także w przypadku krótkich fryzur.

Aby fryzura była wyjątkowa, niezwykle ważna jest pielęgnacja. Od czego należy zacząć?

A.S: Należy indywidualne ustalić z klientką poszczególne etapy przygotowania włosów. Rozpoczynam od diagnozy, aby dowiedzieć się, jaka jest kondycja włosów. Następnie należy zaplanować ilość spotkań – w zależności od tego w jakim stanie są włosy oraz ile czasu pozostało do ślubu. Nawet Panie Młode mające krótkie fryzury powinny pamiętać, że tylko odpowiednia pielęgnacja sprawi, że fryzura będzie naprawdę efektowna. Często warto przygotować włosy także kolorystycznie. Nie zawsze farbowanie oznacza dużą ingerencję. Czasem nie jest możliwe wydobycie blasku stosując wyłącznie kuracje pielęgnacyjne. Robi się wtedy tak zwaną ukrytą koloryzację, która podkreśli naturalny kolor i nasycenie. Aby uniknąć rozczarowania w tym wyjątkowym dniu, należy pomyśleć o fryzurze dużo wcześniej i nie wybierać na ostatnią chwilę przypadkowego fryzjera. Uczesanie jest tak samo ważne jak suknia ślubna czy buty, więc należy potraktować tą sprawę również priorytetowo.

Efekty nie będą więc widoczne natychmiast.

A.S: Fryzjer to nie magik, ale stylista i on także potrzebuje czasu, aby efekty były zadowalające. Przychodząc do kosmetyczki także oczekuje się od niej spektakularnych zmian, ale aby skóra była idealna, musi być odpowiednio przygotowana, co wymaga dłuższej współpracy. Makijaż, podobnie jak uczesanie, wykonuje się w ostatnim dniu, ale musi on zostać poprzedzony długimi przygotowaniami.

Skoro o fryzurze należy pomyśleć dużo wcześniej, warto dostosować ją do pory roku i przewidywanej pogody.

A.S: Latem należy zabezpieczyć włosy przed słońcem, natomiast jesienią warto dbać o ich mięsistość i sprężystość. Programy pielęgnacyjne dostosowane są zarówno do pór roku, jak i do indywidualnych potrzeb włosów. Fryzjer jest nie tylko stylistą, ale także „lekarzem od włosów”, więc to on decyduje, jaka kuracja jest najbardziej odpowiednia. Jednakże jednorazowe zabiegi pielęgnacyjne u stylisty nie wystarczą, aby efekty były widoczne na dłużej. Dlatego też, niezwykle ważne jest dbanie o włosy w domu.

G.F: W zimie niekorzystne są długie i luźne fale czy mocno skręcone loki, ponieważ pod wpływem wilgoci, fryzura opadnie i straci cały swój urok O tej porze roku najlepiej sprawdzają się stabilne upięcia. Nawet gdyby fryzura zmokła, nie straci swojej pierwotnej formy. Latem można pozwolić sobie na większą dowolność. Warto wybierać fryzury, które są naturalne, zwiewne, nadają świeżości i delikatności.

Stylista powinien zająć się także Panem Młodym: pomóc mu w wyborze fryzury i zadbać o dobrą kondycję włosów.

A.S: Niejednokrotnie zdarza się, że to Pani Młoda myśli o Panu Młodym i wtedy mamy szansę odpowiednio przygotować także jego włosy. Możemy je wtedy zapuścić – uważam, że do garnituru włosy powinny być pięknie przystrzyżone, a nie wygolone. Oczywiście, jak w przypadku Panny Młodej, tak i tu dobieramy fryzurę do ubioru i charakteru Pana Młodego.

G.F: Dlatego też, nie należy planować wizyty u stylisty na dzień przed ślubem, ale minimum tydzień wcześniej. Wtedy także zarost będzie miał odpowiednią formę. Można wtedy podkreślić lub ukryć pewne mankamenty urody. Przy sesji zdjęciowej takie detale są bardzo widoczne, dlatego należy zadbać o każdy szczegół. Ten dzień jest wyjątkowy, dlatego Państwo Młodzi muszą się wyróżniać.


Studio Fryzjerskie Grzegorz Fedoryszyn

ul. Krakowska 52, lok. 12, Wrocław

tel. 88 398 55 50, 71 79 80 805

fot. Klaudia Kim "Studio Fotograficzne Foto Iluminacja"

Copyright © Ślub ze snów
Projekt i realizacja: Me & My Friends