Morze Góry Jeziora
Region Województwo Miasto Branża
powrót
10.06.2011

Brafitting – dopasowana kobiecość

Jeden z pierwszych salonów z damską bielizną oferujący profesjonalny dobór biustonoszy powstał we Wrocławiu w 2009 roku. OnlyHer oferuje ekskluzywną bieliznę sprowadzaną z Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch we wszystkich możliwych rozmiarach. Pani Agnieszka, pełna ciepła i niesamowitej energii właścicielka butiku i brafitterka, zgodziła się odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania dotyczące brafittingu.

 

Co to jest „brafitting” i kim jest „brafitterka”?

„Brafitting” to sztuka wyboru odpowiednio dopasowanego biustonosza. Słowo pochodzi z języka angielskiego i połączenia dwóch słów: „bra” jako biustonosz i „fitting” jako dopasowanie. „Brafitterka” to osoba, która potrafi pomóc każdej kobiecie i każdemu biustowi, dobrać odpowiedni biustonosz, przy czym dobór rozmiaru stanowi pierwszy krok, natomiast kolejnym jest znalezienie odpowiedniego fasonu. Nie każdemu pasuje to samo i nie każdemu będzie pasował dokładnie ten sam stanik.

Skąd taka moda w Polsce?

Sztuka dopasowywania biustonoszy wywodzi się z Wysp Brytyjskich, gdyż rynek bieliźniany jest tam dużo bardziej rozwinięty a producenci oferują szerszą rozmiarówkę. Brafitting nie jest tylko przejściową modą. Jest to coś, czego u nas brakowało, i co jest kompletnie i absolutnie potrzebne każdej kobiecie.

Dlaczego Polki nie dbały do tej pory o sprawę perfekcyjnego dopasowania swojej bielizny?

Dlatego, że nikt nas tego nie nauczył. Jest to wynikiem naszego wychowania i naszej przeszłości, kiedy nie było żadnych ofert na rynku a nasze mamy szyły bieliznę u gorseciarki. Nie było także odpowiednich warunków oraz zaplecza technicznego i technologicznego, by rynek bieliźniany mógł się rozwinąć. Mamy nas tego nie nauczyły, bo i ich nikt nie nauczył.

Ułatwiony dostęp do informacji sprawił, że kobiety wymagają więcej. Jeszcze kilkanaście lat temu nie mówiło się nic o depilacji, a teraz jest ona standardem. Podobnie jest z biustonoszami. Dobrze dopasowany stanik zaczyna być normą, choć Polki wciąż jeszcze wchodząc do sklepu oczekują rozmiaru 75B bez względu na to, jaki biust ze sobą przyniosły.

Zarówno klientki, jak i brafitterki, mają jeszcze sporo pracy przed sobą. Kobiety muszą zrozumieć, że rozmiarów staników jest blisko sto a nie jedynie 16, które najczęściej spotykamy w sklepach. Prawdopodobnie tych rozmiarów powinno być jeszcze więcej. Oferta, która do nas dociera jest w większej mierze ofertą brytyjską a Brytyjki mają zupełnie inne biusty niż Polki. Polscy producenci przodują we wzornictwie natomiast firm, takich jak Ewa Michalak, produkujących rozmiary z odległych krańców tabelki, od najmniejszej miseczki 60A, do miseczki KK w obwodzie 90, przybywa bardzo powoli.

Jak wygląda spotkanie z brafitterką?

Po pierwsze brafitterka powie co jest źle ze stanikiem, w którym przyszła klientka i zwróci uwagę na  detale sprawiające, że stanik jest źle dobrany. Następnie określi rozmiar i dobierze odpowiedni fason stanika.

Co sprawia, że stanik jest źle dobrany?

Najczęściej są to: zbyt luźny obwód, który przesuwa się aż na łopatki, zbyt mała miseczka, która tworzy tak zwaną czteropierś albo jednopierś czy wbijające się i za krótkie ramiączka. Błędy te dotyczą i mniejszego, i większego biustu. Mitem jest, że panie z dużym biustem muszą wybierać staniki z bardzo szerokimi ramiączkami. Wystarczy, że obwód będzie dobrze dobrany i dopasowany pod biustem a miseczka będzie okalała całą pierś. Następnym dużym błędem jest za wąska fiszbina, której ucisk może prowadzić do zmian i zwłóknień w tkance piersi.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma dobrze dobrany biustonosz?

Dobrze dobrany biustonosz może zapobiegać zmianom rakowym w tkance piersi. Są to, co prawda, nieliczne przypadki, ale uważam, że kobiety, które noszą dopasowaną bieliznę zmniejszają odsetek  zachorowań na raka. Miałam klientki, które po konsultacjach brafitterskich rezygnowały zupełnie z operacji plastycznych. Okazuje się, że można zdjąć z małego biustu kilogramy gąbki i ładnie go wyeksponować czy odciążyć kręgosłup, który dźwiga duży biust bez ingerencji chirurga. Im wcześniej dobierzemy sobie biustonosz, tym lepiej. Dobry biustonosz potrafi zdziałać cuda, zmienia wygląd piersi a niektóre panie już po 6 tygodniach po zmianie stanika widzą w kształcie biustu zmiany na lepsze.

Przejdźmy do bielizny do zadań specjalnych, czyli bielizny ślubnej. Jak wypracować kompromis pomiędzy wymarzoną suknią ślubną, piękną bielizną i zabawą weselną, która często jest dla Panny Młodej bardziej jak wyczerpująca lekcja wychowania fizycznego?

Najlepszy jest zdrowy rozsądek. Jeżeli krawcowa jest naprawdę doskonała i potrafi dobrze wymodelować gorset sukienki czy miseczki, to nie ma potrzeby martwić się o specjalną bieliznę na tę okazję. Panna Młoda musi czuć się komfortowo, zwłaszcza jeśli bierze ślub w czasie letnim, kiedy jest gorąco, a kolejna warstwa materiału stanowi dodatkowe obciążenie. Jeśli jednak marzy nam się suknia z pięknie wyeksponowanym dekoltem, powinnyśmy zacząć od idealnego biustonosza. Musimy też wziąć pod uwagę to, jaki jest nasz biust i pod tym kątem zrewidować oczekiwania względem sukienki jak i stanika. Dość często zdarza się, że klientkom ze sporym biustem marzą się staniki bez ramiączek, z obniżonym zapięciem i do tego podnoszące biust. Czegoś takiego zwyczajnie nie da się zrobić i co więcej, nie byłoby to zbyt komfortowe rozwiązanie. Zapewniam wszystkie Panny Młode, że wybierając taki stanik, w dniu ślubu będą myślały tylko o przesuwających się miseczkach czy uwierających paskach. Należy także uważać na sylikon ponieważ może uczulać, a do tego dotkliwie odparzyć się na ciele. Staram się także namawiać panie biorące ślub w lecie do rezygnacji z gorsetów. To kolejna warstwa materiału za to niekoniecznie komfortowa. Lepiej w tym dniu sięgnąć po bieliznę korygującą, na przykład wyszczuplające body z delikatnego materiału.

Co z dolną częścią bielizny? Na co najlepiej się zdecydować?

Bielizna powinna być przede wszystkim wygodna. Zdarza mi się przekonywać klientki do zwykłych bawełnianych majteczek i zrezygnowanie z drapiących koronek w dniu ślubu. Choć koronki ładnie wyglądają, lepiej zostawić je na noc poślubną – zawsze zdążymy się przebrać. Nie zawracajmy sobie głowy dopasowaniem góry bielizny do dołu i zadbajmy o własny komfort. Ten dzień jest na tyle ważny, że bielizna jest ostatnią rzeczą, o której powinnyśmy myśleć. Skupmy się na mężu, gościach, wspaniałej atmosferze, zamiast biegać co chwilę do toalety, by coś poprawić. Dość problematyczne są także pończochy i pasy. Jeśli nie nosimy takiej bielizny na co dzień, zrezygnujmy z niej. Zawsze istnieje ryzyko, że coś się przesunie czy rozepnie, a drobiazgi typu rozpięta klamerka podczas pierwszego tańca, potrafią skutecznie popsuć humor.

Jakie możemy wyróżnić typy biustonoszy?

Full cup to najwyżej zabudowany stanik z miękkimi miseczkami ciętymi zazwyczaj na trzy części. Wybierają go kobiety, które potrzebują komfortu i pewności, że biust nigdzie nie ucieknie i nie wyskoczy.

Balkoniki są bardzo podobne do full cupów, jednak mają niższe zabudowanie i ładniej eksponują dekolt. Ich miseczki mogą być miękkie lub sztywne. Jest to najbardziej popularny wśród Polek model.

Staniki typu half cup, dawniej zwane bardotkami, są cięte na prosto, najczęściej usztywniane i mają za zadanie zebrać pierś z boku. Odkrywają i unoszą biust dając efekt bawarskiej księżniczki. 

Plunge (lub plandż) idealnie nadaje się do głębokich dekoltów typu V. Mostek w tym fasonie zazwyczaj stanowi wąski pasek materiału, łączący miseczki, które napierając na pierś z boku cieszą apetycznym dekoltem.

T-shirt bra to stanik, który ma termiczne formowaną miseczkę bez szwów, niewidoczną zupełnie pod bluzką. Model ten nie daje żadnych spektakularnych efektów, ponieważ stanik, który nie ma szwów nie jest w stanie dobrze ukształtować biustu.

Wyjaśnić należy, że stosujemy przede wszystkim nazewnictwo brytyjskie i nim najłatwiej jest się posługiwać.

Ile trzeba zainwestować w dobry stanik i ile kosztuje konsultacja brafitterki?

Za konsultacje u brafitterki w Polsce wciąż nie trzeba płacić i sądzę, że każdy szanujący się sklep, oferujący taką usługę, nie bierze za to dodatkowych pieniędzy. Zależy nam na tym, żeby taka usługa była traktowana jako misja – tak też jest postrzegana w mediach. Ceny dobrych biustonoszy są bardzo różne. W ofercie OnlyHer znajdują się staniki od 100 do 180 zł, są też sklepy, w których można kupić bieliznę trochę taniej: za 80-90 zł. Są też takie modele, które kosztują 200-300 zł. Myślę, że kobieta w niemal każdej sytuacji finansowej jest w stanie pozwolić sobie na dobry biustonosz i bardziej polecam kupienie dwóch rewelacyjnie dobranych staników za 100 zł niż dziesięć źle dopasowanych za 40 zł, których i tak nie będziemy nosić.

Jak dbać o stanik?

Producenci zalecają pranie biustonosza ręcznie, w letniej wodzie, najlepiej co kilka dni. Szczególną uwagę zwracać trzeba na to, by nie naruszyć fiszbin. Przyznam się, że ja nie piorę swoich biustonoszy ręcznie. Piorę je w pralce programem do prania delikatnego, w 40 stopniach Celsjusza i zawsze wrzucam je do specjalnego woreczka, żeby podczas prania fiszbiny nie zahaczały o bęben. Dzięki takiej trosce, biustonosz będzie nam długo służył, choć zaleca się wymianę biustonosza co pół roku. Niestety Polki noszą staniki po 5-6 lat, czasami nawet dłużej. Po takim czasie są one bardzo wyeksploatowane i nie są w stanie dobrze kształtować biustu.

Jakie kobiety korzystają z usług brafitterki?

Na szczęście wszystkie. Przychodzą mamy z nastolatkami i czasami to córki przyprowadzają swoje mamy, a czasami mamy chcą pomóc dobrać córce pierwszy dobry stanik. Klientki, które dobrały sobie świetny biustonosz przyprowadzają całe pokolenia kobiet: mamy, ciocie, babcie, koleżanki, siostry, córki. To niesamowite, kiedy spędzone razem chwile na typowo babskich sprawach, zbliżają do siebie kobiety. Ostatnio pewna klientka zwierzyła mi się, że wspólna wyprawa do brafitterki bardzo poprawiła jej relację z matką. Warto oddać się w ręce specjalistki i poczuć się dopieszczoną. Taka jest nasza rola: robimy wszystko żeby kobiety czuły się komfortowo i wiedziały, że ktoś o nie dba. Współczesne kobiety są niesamowicie aktywne: wychowują dzieci, dużo pracują zawodowo, robią mnóstwo innych rzeczy. Wydaje mi się, że powinnyśmy zrobić wszystko, żeby ta nasza kobiecość nie przeszkadzała nam na co dzień.

 

Salon OnlyHer

ul. Wł. Jagiełły 3/7

Wrocław

www.onlyher.pl

Copyright © Ślub ze snów
Projekt i realizacja: Me & My Friends